County Arts Club

Competitions

Brian Taylor Handicap Singles
Preliminary Round
Play by Jul 15
David Bryant (12) 31-27Mike Seppings (10)
Terry Lemon (13) 18-33Jack Larter (3
Rob French (10) 31-26Sid Boast (12)
Peter Deeley (12) 31-26Brian Taylor (2)
Mike Russen (13) 32-30Chris Burr (8)

Last 16
Play by Jul 29
David Bryant (12) 29-31Jack Larter (3
Rob French (10) 28-31Peter Deeley (12)
Mike Russen (13) 31-17David McMillan (12)
Roy Hubbard (10) 33-26Barry Bond (12)
Sue Hunt (13) 24-31Adam hunt (12)
Ray Fox (9) 34-22John Mason (12)
Ken Powell (13) w/oTrevor Goddard (15)
Rob Larter (13) 28-31Dan Mills (2)

Quarter-Finals
Play by Aug 19
Jack Larter (3 31-25Peter Deeley (12)
Mike Russen (13) 17-31Roy Hubbard (10)
Adam hunt (12) 21-31Ray Fox (9)
Trevor Goddard (15) 28-31Dan Mills (2)

Semi-Finals
Play on Aug 31
Jack Larter (3 31-22Roy Hubbard (10)
Ray Fox (9) 31-20Dan Mills (2)

Final
Play on Sep 7
Jack Larter (3 30-31Ray Fox (9)
William Howes Men's Singles
Preliminary Round
Play on Jul 20
Peter Deeley 8-22Brian Taylor
Dan Mills 21-9Trevor Goddard
Ray Fox 16-21Roy Hubbard
Chris Burr 22-2John Herring
Ken Powell 4-21Rob French
Mike Seppings 21-14Adam Hunt

Quarter-Finals
Play on Jul 31
Brian Taylor 21-13Dan Mills
Roy Hubbard 8-21Chris Burr
Rob French 20-14Mike Seppings
Clive Derry 5-21David McMillan

Semi-Finals
Play on Aug 15
Brian Taylor 21-18Chris Burr
Rob French 19-21David McMillan

Final
Play on Aug 24
Brian Taylor 14-21David McMillan
Barwell Men's Pairs
Last 16
Play on Jul 9
Jeff Simpson
Mike Lemin
25-9Russell Alden
Mike Russen
Dave Bryant
Martin Rounce
32-13Trevor Goddard
Karel Rout
Roy Calton
Brian taylor
w/oTerry Lemmon
Sid Boast
Clive Derry
Dan Mills
w/oNoel Jarvis
Steve Carr
John Mason
. Pat Clover.
w/oChris Burr
Keith Edgar
Barry Bond
Ken Powell
14-25Mike Seppings
Norman Gant
Peter Deeley
Ray Fox
28-14Robert Williamson
John Herring
Ernie Flatt
Rob French
26-9Frank Ray
Alan Curtis

Quarter-Finals
Play on Jul 16
Jeff Simpson
Mike Lemin
15-20Dave Bryant
Martin Rounce
Roy Calton
Brian taylor
3-20Clive Derry
Dan Mills
John Mason
. Pat Clover.
w/oMike Seppings
Norman Gant
Peter Deeley
Ray Fox
11-18Ernie Flatt
Rob French

Semi-Finals
Dave Bryant
Martin Rounce
20-16Clive Derry
Dan Mills
Mike Seppings
Norman Gant
19-22Ernie Flatt
Rob French

Final
Play on Aug 23
Dave Bryant
Martin Rounce
24-25Ernie Flatt
Rob French
Ames Cup Men's Triples
Preliminary Round
Play on Jul 5
David Bryant
Jack Larter
Martin Rounce
10-20Roy Hubbard
Ben Curtis
Alan Curtis

Quarter-Finals
Play on Jul 26
Roy Hubbard
Ben Curtis
Alan Curtis
w/oJeff Simpson
Mike Russen
Mike Lemin
Frank Ray
Norman Gant
Trevor Jermy
23-4Roy Calton
Micky Brown
Brian Taylor
Trevor Goddard
Karel Rout
Jeremy Smith
9-21Peter Deeley
Chris Burr
Ray Fox
Noel Jarvis
Rob French
Steve Carr
w/oBarry Bond
Wally Brown
Ken Powell

Semi-Finals
Play on Aug 9
Roy Hubbard
Ben Curtis
Alan Curtis
17-16Frank Ray
Norman Gant
Trevor Jermy
Peter Deeley
Chris Burr
Ray Fox
20-18Barry Bond
Wally Brown
Ken Powell

Final
Play on Aug 21
Roy Hubbard
Ben Curtis
Alan Curtis
20-13Peter Deeley
Chris Burr
Ray Fox
Paul EBA Men's Fours
Preliminary Round
Play on Aug 2
Barry Bond
Mike Russen
Bob Hurn
Peter Deeley
23-13Roy Calton
Barry Hunt
Trevor Webb
Brian Yaylor

Semi-Finals
Play on Aug 16
Barry Bond
Mike Russen
Bob Hurn
Peter Deeley
14-22David Bryant
Jack Larter
Trevor Jermy
Martin Rounc
Garry Mallett
Micky Brown
Rob French
Steve Carr
22-17Jeff Simpson
Russell Alden
ANO
Mike Lemin

Final
Play on Aug 25
David Bryant
Jack Larter
Trevor Jermy
Martin Rounc
15-16Garry Mallett
Micky Brown
Rob French
Steve Carr
Nevill Thetford Family Pairs
Semi-Finals
Play on Aug 10
no one
nobody
w/oSue Hunt
Adam Hunt
Rob Larter
Jack Larter
18-4Jax Skipper
Colin Skipper

Final
Play on Aug 23
Sue Hunt
Adam Hunt
18-22Rob Larter
Jack Larter
Ladies 2 Wood Singles
Semi-Finals
Play on Jun 4
June Jode 6-17Helen Watkins
Liz McMillan 16-9Jayne Roylance

Final
Play on Aug 20
Helen Watkins 11-14Liz McMillan
Ladies 4 Wood Singles
Preliminary Round
Play on Jun 28
Muriel Blowers 20-21June Jode
Jayne Roylance 21-17Liz McMillan

Semi-Finals
Play on Jul 6
June Jode 9-21Jayne Roylance
Helen Watkins 21-18Sheila Hilliard

Final
Play on Aug 20
Jayne Roylance 21-7Helen Watkins
Ladies Fours
Semi-Finals
Play on Jul 24
Pat Clarke
Sandra Curtis
Christine Webb
Jayne Roylance
w/oMarlene Hooper
Rita Basted
A N Other
Mary Watson
Linda Cushion
Doris Jenkins
Pauline Tomlinson
Helen Watkins
w/oN/A
N/A
N/A
N/A

Final
Play on Aug 21
Pat Clarke
Sandra Curtis
Christine Webb
Jayne Roylance
23-9Linda Cushion
Doris Jenkins
Pauline Tomlinson
Helen Watkins
Ladies Pairs
Preliminary Round
Play by Jun 30
Christine Webb
Jayne Roylance
w/oJax Skipper
Sheila Hilliard

Semi-Finals
Play by Jul 31
Jax Skipper
Sheila Hilliard
w/oPat Clarke
Sandra Curtis
Helen Watkins
Sue Curtis
21-17Pauline Tomlinson
Liz McMillan

Final
Play on Aug 17
Pat Clarke
Sandra Curtis
3-21Helen Watkins
Sue Curtis
Ladies Pearlea Pairs
Preliminary Round
Play on Jul 13
Jackie Edwards
Helen Watkins
21-5Jax Skipper
Liz McMillan
Pat Clarke
Sheila Hilliard
9-19Denise Eves
Sue Curtis
Linda Farman
Christine Webb
11-10Dawn Blazer
Sandra Curtis

Semi-Finals
Play on Jul 20
Jackie Edwards
Helen Watkins
13-16Denise Eves
Sue Curtis
Linda Farman
Christine Webb
16-5Ann Brock
Doris Jenkins

Final
Play on Aug 20
Denise Eves
Sue Curtis
8-17Linda Farman
Christine Webb
Ladies Triples
Semi-Finals
Play on Jun 20
Christine Howes
Denise Eves
Liz McMillan
6-24Ann Brock
Doris Jenkins
Sue Curtis
Sheila Hilliard
Linda Farman
Helen Watkins
22-18Pat Clarke
Pauline Tomlinson
Christine Webb

Final
Play on Aug 22
Ann Brock
Doris Jenkins
Sue Curtis
16-17Sheila Hilliard
Linda Farman
Helen Watkins
Collins Mixed pairs
Semi-Finals
Doris Jenkins
Peter Deeley
25-7Susan Hunt
Adam Hunt
Linda Cushion
David Cushion
21-7Monica Hollings
Mike Seppings

Final
Play on Aug 23
Doris Jenkins
Peter Deeley
15-25Linda Cushion
David Cushion
Archived